Gyógytorna állapotfelmérés lépésről-lépésre

Gyógytorna állapotfelmérés otthonában lépésről lépésre

Az otthoni gyógytorna egyre népszerűbb

Az otthoni gyógytorna terápia népszerűsége egyre nő napjainkban, tekintve, hogy nemcsak kényelmes, de hatékony megoldást is nyújt a pácienseknek mind a kezelések, mind a prevenció terén. A kezelési terv felállításához, a kezelések menetének megtervezéséhez azonban elengedhetetlen az állapotfelmérés. Az állapotfelmérés során a gyógytornászok felveszik a páciensek adatait, valamint alaposan körüljárják az esetet, és ez alapján tervezik meg a személyre szabott terápiát, figyelembe véve a páciens egyéni szükségleteit.

A következőkben lépésről lépésre levezetjük az állapotfelmérés és a terápia megtervezésének menetét.

1. lépés: Kapcsolatfelvétel és időpont-egyeztetés

Első lépésként a páciens jelzi igényét az otthoni gyógytorna szolgáltatásra. Ezt követően a gyógytornász személyesen hívja fel a pácienst vagy hozzátartozóját időpont-egyeztetés céljából, mely során nem csak az állapotfelmérés pontos időpontját beszélik meg, hanem a gyógytornász felveszi a páciens személyes adatait, illetve megbeszélik, miért igényli a páciens a szolgáltatást, dióhéjban megfogalmazza problémáját, hogy a gyógytornász az állapotfelmérésre már felkészülten tudjon érkezni.

2. lépés: Az állapotfelmérés előnyei

A gyógytornász a megbeszélt időpontban kimegy a páciens otthonába, melynek több előnye is van. Ez egy kényelmes és rugalmas megoldás, hiszen a páciens, illetve a gyógytornász is saját beosztásuk szerint egyeztetik össze az időpontot. Az időpont-egyeztetésnél érdemes figyelembe venni, hogy az állapotfelmérés – a későbbiekben pedig a terápiás alkalmak – nagyjából 50-60 percet ölelnek fel. Az otthoni gyógytorna szolgáltatás kifejezetten előnyös megoldás olyan páciensek számára, akik nem, vagy csak nehezen tudják elhagyni otthonukat.

További előny, hogy a páciens személyre szabott figyelmet kap a fizioterapeutától. Az egyéni terápia biztosítja, hogy a gyógytornász minden részletre oda tudjon figyelni, minél pontosabban fel tudja térképezni a páciens állapotát. A pontosabb kezelésiterv felállításához hozzájárulhat még, hogy a gyógytornász látja páciense mindennapi környezetét és életmódját, és ezt figyelembe véve állítja fel a terápiás tervet. Láthatja, milyen lehetőségek vannak a kezelés megvalósítására, milyen eszközökből gazdálkodhat, amikor „házi feladatot” ad a páciensnek.

3. lépés: Állapotfelmérés és vizsgálatok

A gyógytorna állapotfelmérés során a gyógytornász teljes képet kap nem csupán a páciens jelenlegi állapotáról, de kórelőzményeiről is. A terapeuta átnézi a beteg orvosi papírjait, zárójelentéseit, korábbi kezeléseit, panaszait, és azokat dokumentálja a későbbiekre nézve. Ezt követően feltérképezi jelenlegi panaszait is, kikérdezi jelenlegi fizikai és lelki állapotáról, fájdalmairól, objektív és szubjektív panaszairól.

Ezt követi a fizikális vizsgálat, mely során a szakképzett gyógytornász a problémára specifikus teszteket is elvégez, valamint figyelme kiterjed a páciens általános fizikai állapotára. A felmérés során a terapeuták igyekeznek nem csak az adott problémára koncentrálni, hanem a pácienst egészben nézni. Sokszor maga a probléma kihatással van a test különböző részeire, egyéb tüneteket, funkcióbéli romlást tud okozni, melyet a páciens magától nem vesz észre, vagy nem jelez. A gyógytornász feladata, hogy ezeket észre vegye, és a terápia során figyelje alakulásukat, a terápiával ezeken is javítson.

A tesztek az ízületek mozgásterjedelmét, izomerőt, illetve izomtónust hivatottak felmérni, de a terapeuták elvégeznek speciális és funkcionális vizsgálatokat is. A teszteket a páciens állapotához igazítják. A speciális tesztek a pontosabb diagnózishoz járulnak hozzá, míg a funkcionális tesztek a páciens képességeit mérik fel, inkább a hétköznapi mozgásokat, a páciensek képességeit nézik. Ezen eredmények dokumentálása is fontos a későbbiekre nézve, hiszen később ezen tesztek újbóli elvégzése adja a legbeszédesebb, leglátványosabb eredményt. Fontos megjegyezni, hogy a teszteket minden esetben csak fájdalomhatárig végezzük, nem célunk extra fájdalmat okozni a páciensnek. A funkcionális tesztek erre is kiválóan alkalmazhatók, a páciens tulajdonképpen azokat a mozgásokat és olyan módon mutatja be, ahogy azt a hétköznapi életében is alkalmazza, ebből pedig a terapeuta leszűri a megfelelő következtetéseket.

Amennyiben a páciens fájdalommal rendelkezik, a fájdalom szubjektív feltérképezésére kerül sor, illetve fájdalomkutatásra, ha a fájdalom oka ismeretlen. A páciensnek fájdalmát egy 1-10-ig terjedő skálán kell elhelyeznie, körülírni annak jellegét, illetve hogy mire van kihatással hétköznapi életében. A későbbiekben pedig a fájdalom alakulása is beszédes eredményként szolgálhat.

A tesztek és a páciens beszámolójából a gyógytornász összerakja a teljes képet a páciensről. A terapeuta szempontjából fontos figyelembe venni mind az objektív, mind a szubjektív adatokat, hiszen a terápia végén ezek alapján tudjuk kiértékelni majd az elért eredményeket.

4. lépés: Állapotfelmérés kiértékelése és dokumentálása

A gyógytornász már az állapotfelmérés során elkezdi kitölteni a megfelelő dokumentumokat, az alkalom végeztével pedig ezeket kigyűjti és kiértékeli. A dokumentáció fontos a későbbi kezelés szempontjából, valamint ahhoz, hogy a fejlődést nyomon tudjuk követni. A leírtak pontos képet adnak a terápia végén a terápia eredményességéről, de a terápia közbeni dokumentáció is elengedhetetlen.

A dokumentumok felmérik a páciens mozgással kapcsolatos képességeit, funkcióit. Ezen túl kiterjednek arra, milyen egyéb ápolási igényei vannak a páciensnek, a páciens szubjektív panaszaira. Dokumentálják a fájdalmat (amennyiben van) és annak alakulását, illetve az szóban forgó ízületek mozgásterjedelmét, az izmok erejét, tónusát, neurológiai jellegű panaszokat, funkcionalitást.

5. lépés: Terápiás cél megfogalmazása

Természetesen itt is egyénre szabottan, a pácienshez igazodva történik a további időpontok megbeszélése a terapeuta által javasolt rendszerességgel és intenzitással összeegyeztetve. A gyógytornász prezentálja, milyen eszközökkel tudják a célt megvalósítani, miből fog állni a terápia, mely már az állapotfelmérés alkalmával megkezdődik. Ez első sorban még csak a páciens gyógytorna gyakorlatokkal, illetve a gyógytornásszal való ismerkedésére szolgál, de sokszor a fájdalomcsillapítás megkezdése a cél, vagy éppen az alapgyakorlatok elsajátítása és a terápia tényleges megkezdése.

Gyógytorna terápia és gyakorlatok

A terápia a páciens igényeinek megfelelően sok összetevőből állhat. A megfelelő gyógytorna gyakorlatok elengedhetetlenek a fejlődéshez. A gyakorlatok lehetnek erősítő jellegűek, szolgálhatnak a mozgásterjedelem növelésére, fájdalomcsillapításra, a keringés javítására, de a funkció megőrzésére és javítására is. Ezeket kiegészítendő a terapeuták alkalmazhatnak manuálterápiás módszereket, illetve egyéb eszközökkel segíthetik elő a gyógyulást. A terápia során a páciens és a gyógytornász szorosan együttműködve dolgoznak. A páciens a kapott házifeladatok elvégzésével tud hozzájárulni az eredményesebb és gyorsabb felépüléshez.

gyogytornasz allapotfelmerest vegez

Hatékony és biztonságos kezelés

A hatékony és biztonságos kezeléshez elengedhetetlen az állapotfelmérés a kezelések megkezdése előtt. Ezen alkalommal a terapeuta pontos képet kap pácienséről, felméri egyedi igényeit és problémáit, majd ennek megfelelően alakítja ki a terápiás tervet, ezzel biztosítva, hogy a páciens a lehető legjobb eredményeket érje el.

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Ha Ön is szeretne részt venni egy állapotfelmérésen, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!

Kapcsolódó cikkek és források

Személyre szabott gyógytorna otthona kényelmében

Otthoni gyógytorna – nincs több hetes várakozás

Manuálterápia – Ismerje meg a professzionális mobilizációs technikák hatékonyságát 

Gyakran Ismételt Kérdések

Miért fontos az állapotfelmérés?

Az állapotfelmérés elengedhetetlen a személyre szabott kezelési terv kialakításához és a hatékony terápia megkezdéséhez.

Mennyi ideig tart egy állapotfelmérés?

Az állapotfelmérés általában 50-60 percet vesz igénybe.

Hogyan készülhetek fel az állapotfelmérésre?

Fontos, hogy minden korábbi orvosi dokumentációt, zárójelentést és egyéb releváns iratot hozzon magával.

Otthonápolás légzőszervi betegségek esetén – Tippek és tanácsok

Bevezetés: Az otthonápolás szerepe légzőszervi betegségeknél A légzőszervi betegségek — legyen szó krónikus bronchitisről, asztmáról vagy akár krónikus obstruktív tüdőbetegségről (COPD) — jelentős hatással lehetnek …

Tovább olvasás →

Milyen szűrővizsgálatra érdemes menni 30-40-50 évesen?

A szűrővizsgálatok fontossága Miért olyan fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk szűrővizsgálatokon, még akkor is, ha egészségesnek érezzük magunkat? A válasz egyszerű: sok betegség korai stádiumban …

Tovább olvasás →

Nyakfájás enyhítése: egyszerű gyakorlatok és technikák a fájdalom kezelésére

A nyakfájás egy olyan gyakori probléma, amely különböző élethelyzetekben jelentkezhet, legyen szó irodai dolgozókról, fizikai munkát végzőkről, vagy egészségügyi szakemberekről. A nyakfájás sok esetben a …

Tovább olvasás →

Pszichológiai támogatás otthon

Bevezetés – Miért fontos a pszichológiai támogatás otthon? Otthon lábadozni vagy felépülni egy betegségből, esetleg egy műtétből elsőre talán megnyugtatónak tűnhet: az ismerős falak, a …

Tovább olvasás →

Laborvizsgálatok gyerekeknek: Hogyan készüljünk fel?

Miért okozhatnak szorongást a laborvizsgálatok gyerekeknek, és hogyan tudunk segíteni nekik ebben? Szinte minden gyermek számára félelmetes helyzet lehet egy laborvizsgálat. Képzeljük el (vagy próbáljunk …

Tovább olvasás →

Hasonló cikkek

Időskori fájdalom kezelése

Időskori fájdalom kezelése

Hogyan kezeljük otthon az öregedéssel járó fájdalmakat: gyakorlatok és tippek az időskorúak számára Minden egyén életében a kor előrehaladtával változások következnek be strukturális, funkcionális és

demencia

Milyen az élet egy demens időssel?

Az öregedő társadalmunk számos problémát vet fel, többek között az idős és demens emberek gondozását. Ha nem hallgatnánk híreket, a legtöbben akkor is szembesülnénk az

munkáltatói márkaépítés előnyei

Belülről épül a munkáltatói márka

A munkáltatói márka, azaz az employer branding építése egyre inkább a vállalatok szervezeti kultúrájának egyik legfontosabb elemévé vált az utóbbi években, mivel egy prosperáló cég

Kérjük töltse ki az alábbi részt és hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

    Kérjük, töltse ki a mezőket és fogadja el az Adatvédelmi nyilatkozatot az űrlap elküldéséhez.





    Kérjük a gyorsabb és szakszerű ellátás érdekében csatolja legutóbbi zárójelentését! (1db file feltöltése engedélyezett)


    * Kötelező kitölteni.

    Sikerült elérnie kollégánkat?