Sokat görnyed? Ezért fontos a helyes testtartás.

helyes testtartás

A kompakt megoldások világában úgy tűnik, hiánycikk a helyes testtartás. Kínálnak csodaszert a fogyásra, az arcfiatalításra, de olyan magic box-ot nem tudunk a polcokról leemelni, ami újjá varázsolná a gerincünket.

A helyes testtartásra nehéz bárkinek is odafigyelnie. Az irodistáknak akár napi 8 órát kell görnyedniük a számítógépek felett, de nincsenek jobb helyzetben a fizikai munkát végzők és az autójukban élők sem. Sajnos a tartásproblémák már gyerekkorban elkezdődnek a súlyos iskolatáskák cipelésével és a padban üléssel. Gyakorlatilag alig akad ember, kortól és nemtől függetlenül, akinek ne lenne tartásproblémája.

Ha meg szeretne szabadulni a fájdalmaktól, rendesen ki akarja éjjelente pihenni magát, akkor azért meg kell dolgozni. Persze egy anatómiai matrac enyhíthet a panaszokon, de az okokat nem szűnteti meg. A halogatással és a látszatmegoldásokkal csak azt érjük el, hogy a helyes testtartás visszaállítása még hosszadalmasabb lesz.

Miért feledkezünk meg a helyes testtartásról?

Mostanában szinte mindenki olyan munkát végez, amely hosszú távon árt a gerincnek. Ha sem tartozik a szerencsés kivételek közé, akkor valószínűleg rossz testtartással éli az élete nagy részét. Gondoljon csak bele, hogyan ül a számítógép előtt! Görbén tartja a hátát és a vállát? Előre dönti a fejét, hogy láthassa a monitort? Egész nap hajolgat, emelget és cipelget valamit?

házimunka

Az állandó nyak- és vállfájdalmat tovább rontják a mindennapi szokásaink is. A mobiltelefonozás, a tévézés, az autóvezetés, a nehéz táskák cipelése, az ülő és a fizikai munka, a házimunka, a gyereknevelés és a közös játék, stb. Minden tevékenység megterheli a gerinc izmait. Ha azok nem elég erősek, hogy megbirkózzanak a feladattal, a teste kénytelen valamilyen kompenzációs mechanizmust alkalmazni.

Ha ülőmunkát végez…

Mennyit ül a számítógép előtt naponta?
Jól van beállítva a széke a gépeléshez?
A karjának van támasza?
A monitor a szemével egy vonalban van?

Ma már nehéz elkerülni az elektronikus eszközök használatát, de a környezetet, és ahogy használja azokat, a teste kényelmére alakíthatja.

Figyeljen a testére, és segítsen neki a helyes testtartásban!

Mi történik, ha elfeledkezünk a helyes testtartásról?

Ha rossz testhelyzetben dolgozunk, az izmokat a legkülönbözőbb mértékben terheljük. Egyes izomcsoportokat túlterhelünk, másokat pedig nem vagy alig használunk. Ennek következtében a gerincünkben olyan ív jön létre, amely nagyon megterheli a csigolyákat és a porckorongokat, ez pedig sérvesedést okozhat. A sérv hosszú távon kóros igénybevételnek teszi ki a gerincet, és előbb-utóbb idő előtt beindul a porckopás és más ízületi elváltozások folyamata.

helytelen testtartás

Az állandó előre dőlt testtartás sok más kellemetlenséggel is együtt járhat. A nyakizmokat érő nagy terhelés például fejfájást, fülzúgást, vagy akár szemproblémákat is okozhat. Ha pedig sok időt töltünk a mobiltelefonunk képernyőjét nézegetve, a nyakunk egyfolytában lefelé hajlik, ami nemcsak a nyakizmokat, hanem a szemünket is elfáraszthatja.

Az irodai munka is hasonló hatást gyakorolhat a testünkre. Ha a számítógép előtt ülve dolgozunk, fontos odafigyelni a helyes testtartásra. A szék magassága legyen beállítva úgy, hogy az alkarunk az íróasztallal párhuzamosan, a monitor pedig a szemmagasságunkban legyen elhelyezve, így elkerülhetjük a gerincpanaszokat. Ha pedig autót vezetünk, ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a szék és a kormány beállítása is nagyon fontos a helyes testtartás és kényelem érdekében.

Visszanyerhető a helyes testtartás?

A helyes testtartás nem csak kényelmes és jót tesz a testnek, de hosszú távon meg is óvja a gerincet a kóros igénybevételtől. Ha hosszú órákat tölt ülve az íróasztalnál, akkor érdemes óránként felállni, 5 percet sétálni, mély levegőt venni és nyújtózkodni. Íme néhány gyakorlat, amelyeket szerintünk könnyen beilleszthet a napjába.

Nyakkörzés

Lassan körözzön a nyakával mindkét irányba, hogy megkönnyítse a nyak izmainak ellazulását.

Tarkónyújtás

Helyezze a kezeit a fejtetőre és húzza a tarkó izmait az alábbiak szerint. Emelje a karjait a feje fölé, majd engedje le a kezeit a tarkójára és nyomja a fejét kissé előre. Ebben a helyzetben lazítsa ki a nyakát és hagyja, hogy a karjai súlya nyújtsa a tarkó izmait.

Vállkörzések

Először lógó karokkal, majd a kezeket a vállra helyezve körözzön a vállaival előre és hátra.

irodai torna

Háthajlítás

A lapockák közelítésével emelje ki mellkasát és nyújtózkodjon a gerinc mentén a fejét a plafon felé fordítva.

Törzshajlítások

Forgassa el mellkasát a medencéhez képest mindkét oldalra, és végezzen oldalirányú törzshajlításokat.

Az erős hátizom fontos a helyes testtartás megtartásához vagy visszaszerzéséhez. A fenti gyakorlatok ugyan átmenetileg enyhíthetik a terhelés miatti fájdalmakat, de a legtöbb esetben nem elegendők ahhoz, hogy visszanyerje a gerince helyes tartását. Amennyiben gerincferdülést vagy sérvet állapítottak meg, illetve az állandó fájdalom ellehetetleníti a mindennapjait, valószínűleg gyógytornára lesz szüksége.

Az egyénre szabott gyógytorna kulcsfontosságú a jó testtartás visszaállításában, hiszen ahány ember, annyiféle deformáció és szövődmény lehetséges. Mindenkit abban a tempóban és azokkal a mozgásformákkal érdemes rehabilitálni, ami a felépülését a leghatékonyabban és legbiztonságosabban garantálja.

Amennyiben a mindennapi teendőibe már nem fér bele, hogy ön menjen a gyógytornászhoz, képzett szakembereink Budapest területén házhoz mennek. Így ön időt megspórolva, nyugodtan, a saját otthona biztonságos környezetében nyerheti vissza a helyes testtartását.

Otthonápolás a kemoterápia után: felépülés és támogatás

Miért fontos a megfelelő otthonápolás kemoterápia után? A kemoterápia nem csupán a daganatos betegséggel veszi fel a harcot, hanem a beteg szervezetére is komoly terhet …

Tovább olvasás →

Otthonápolás a demencia korai szakaszában

Miért fontos az otthonápolás a demencia korai szakaszában? A demencia, különösen annak korai szakasza, sokszor lassan alakul ki, és a kezdeti jelek nem mindig tűnnek …

Tovább olvasás →

Laborvizsgálatok és diéta: Hogyan befolyásolja az étrend az eredményeket?

Miért számít az étrend a laborvizsgálatok előtt? Gondolt már arra, hogy egy kiadós reggeli, egy nagy adag kávé, vagy épp egy szigorúan betartott diéta miként …

Tovább olvasás →

Porckopás: okok, kezelés és megelőzési stratégiák

A porckopás, orvosi nevén osteoartrózis, a leggyakoribb ízületi betegség, amely az ízületek porcainak fokozatos elhasználódásával jár, mely egyre súlyosbodó tünetegyütteseket okoz. Ez a betegség nemcsak …

Tovább olvasás →

Otthonápolás légzőszervi betegségek esetén – Tippek és tanácsok

Bevezetés: Az otthonápolás szerepe légzőszervi betegségeknél A légzőszervi betegségek — legyen szó krónikus bronchitisről, asztmáról vagy akár krónikus obstruktív tüdőbetegségről (COPD) — jelentős hatással lehetnek …

Tovább olvasás →

Hasonló cikkek

ülőmunka

A gyógytorna segít megelőzni ülőmunka veszélyeit

Az utóbbi években az ülőmunka gyakorisága Magyarországon az iparosodott világ tendenciájához hasonlóan látványosan megnövekedett. Az Európai Munkavédelmi Ügynökség adatai szerint Magyarországon az általános munkakörülményekkel és

csípőprotézis műtét utáni rehabilitáció

A csípőprotézis műtét utáni gyógytorna 3 előnye

A csípőprotézis műtét utáni gyógytorna célja a fájdalom csökkentése és a mozgásszabadság visszaszerzése. Magyarországon az ízületi kopásos megbetegedések, így a csípőízületi kopás is, jelentős számban

Rotátorköpeny sérülés

Hogyan Kezeljük Otthon a Rotátorköpeny Sérülést?

Tippek és Gyakorlatok a Sikeres Váll Rehabilitációhoz rotátorköpeny sérülés esetén A vállunk az egyik legmozgékonyabb ízületünk, és ezáltal az egyik legsérülékenyebb is. Gyulladás következtében elvékonyodhatnak

Kérjük töltse ki az alábbi részt és hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

    Kérjük, töltse ki a mezőket és fogadja el az Adatvédelmi nyilatkozatot az űrlap elküldéséhez.





    Kérjük a gyorsabb és szakszerű ellátás érdekében csatolja legutóbbi zárójelentését! (1db file feltöltése engedélyezett)


    * Kötelező kitölteni.

    Sikerült elérnie kollégánkat?