A gerincsérv gyógytornával való kezelése segít megerősíteni a hátizmokat, helyreállítja a helyes testtartást, növeli a gerinc rugalmasságát, és visszaadja a szabad mozgásképességet.
A gerincproblémák egyik leggyakoribb formája a gerincsérv, amely a gerincvelői idegek kompressziója miatt alakul ki: lehet lumbális, thoracalis vagy cervicalis, attól függően, hogy melyik részén alakul ki.
A gerincsérv leggyakoribb tünetei a fájdalom, a zsibbadás, a bizsergés, a gyengeség érzete a végtagokban, valamint a reflexek csökkenése. Kezeléséhez leggyakrabban fizikoterápiát, gyógytornát és fájdalomcsillapítást használnak. Műtétre csak a legindokoltabb helyzetben kerül sor.
6 érv a gerincsérv gyógytornával való kezelése mellett
A gyógytornász segít a páciensnek megtanulni a helyes testtartást, és olyan személyre szabott gyakorlatokat javasol, amelyek segítik a gerinc helyreállítását.
A gyógytorna a gerincsérv kezelésében elsősorban a következő előnyöket nyújtja.
1 Erősíti a hátizmokat
A hátizmok erősítése segít a gerinc stabilitásának növelésében, és csökkenti a gerincsérv okozta fájdalmat.
2 Javítja a mozgáskészséget
A gyógytorna javítja a mozgáskészséget, ami fontos a gerinc helyreállításához és a fájdalom csökkentéséhez.
3 Növeli a rugalmasságot
A gyógytorna segítségével növelhető a gerinc rugalmassága, ami javítja a testtartást és csökkenti a gerincterhelést.
4 Csökkenti a fájdalmat
A gyógytorna javítja a vérkeringést és csökkenti az izomgörcsöket, ezáltal csökkenti a fájdalmas érzést.
5 Erősíti az általános egészséget
A gyógytorna hozzájárul az általános egészség javításához, így megkönnyíti a mindennapi tevékenységek végrehajtását és növeli a fizikai aktivitást.
6 Segít a helyes testtartás megtanulásában
A gyógytornász a megfelelő testtartás megtanításával segítséget nyújt a gerincproblémák megelőzésében, vagy a már meglévő elváltozások helyreállításában.
MEG AKAROK SZABADULNI A GERINCFÁJDALOMTÓL
A gyógytorna tehát nem csak akkor segít, ha már baj van: hozzájárul a gerincproblémák megelőzéséhez is. Ha nem akarunk kínzó fájdalmakkal élni. Ha nem szeretnénk, hogy az olyan egyszerű dolgok is, mint az ülés, az állás vagy a fekvés fájdalommal járjon, érdemes más életmódbéli változtatásokat is beiktatni az életünkbe.
- Tartsuk a normál testsúlyunkat, mert a túlsúly növeli a gerinc terhelését.
- Iktassunk be heti 3-4 sportolást, és erősítsük a hátizmainkat.
- Ne üljünk sokáig egyhelyben, és rendszeresen váltsunk testhelyzetet.
- Figyeljünk oda a megfelelő testtartásra, főleg, amikor ülünk, állunk vagy dolgozunk.
A gerincsérv kezelésének egyik legfontosabb része a megelőzés, amit a fenti tanácsok segítségével elérhet. Ha mégis gerincproblémái vannak, a gyógytorna segíthet a gyógyulásban.
A gerincsérv kezelésére alkalmazható gyógytorna technikák
A Pilates gyakorlatok segítenek a hátizmok erősítésében, a testtartás javításában, a mozgáskészség növelésében és a fájdalom csökkentésében.
A McKenzie-McClure módszer speciális gyakorlatokat alkalmaz, amelyek a gerinc izmaira és a hátizmokra fókuszálnak, hogy javítsák a gerinc stabilitását és csökkentsék a gerincsérv okozta fájdalmat.
A McKenzie és a jóga kombinációja hozzájárul a gerinc stabilitásának növeléséhez, az izmok erősítéséhez, a testtartás javításához, valamint a gerincsérv okozta fájdalom csökkentéséhez.
A Feldenkrais módszer a testmozgásokra és a testtartás javítására fókuszál. Segít a gerinc stabilitásának növelésében és a gerincsérv okozta fájdalom csökkentésében.
A fenti módszerek közül az egyén adottságait, állapotát és az orvosi leleteit figyelembe véve, a gyógytornász választja ki a számára legmegfelelőbb gyógytornát a gyógyulás érdekében. Egy személyre szabott és folyamatos gyógytorna kúra segíthet megszabadulni a gerincproblémáktól.
A műtét csak a gerincsérv kezelésének utolsó lehetőségének számít, amikor a konzervatív kezelési módszerek (fájdalomcsillapítás, fizioterápia, gyógytorna) már nem hoznak pozitív változást. Műtétet akkor javasolnak, ha a gerincsérv végtagi bénulást, a végtagi reflexek elvesztését, zsibbadást vagy vizelet- és székletinkontinenciát okoz.