Ülőmunka hatása az egészségre és a manuálterápia szerepe a problémák kezelésében

Ülőmunka hatása az egészségre és a manuálterápia szerepe a problémák kezelésében

Ülőmunka kihívásai és az egészségre gyakorolt hatásai

Az ülőmunka egy nagyon elterjedt módja a munkavégzésnek, legyen szó irodistákról, tanulókról vagy bárkiről, akinek a munkája megkívánja, hogy napi több órát üljön a számítógép, vagy egyéb eszközök előtt. Sőt a „home office” elterjedésével sokszor még annyira se kell felkelnünk a helyünkről, hogy átsétáljunk az irodán, amikor használni akarjuk a mosdót, vagy elmegyünk ebédszünetre stb. Így elmondható, hogy egyre többen szembesülnek a hosszan tartó ülés negatív hatásaival is. Legyen szó irodai munkáról vagy otthoni munkavégzésről, a nap nagy részét ülve tölteni komoly kihívást jelent az egészségre nézve. A mozgáshiány, a helytelen testtartás és az ergonomikus munkahelyek hiánya hozzájárul a hát- és nyakfájás, a rossz testtartás, valamint a hosszútávú mozgásszervi problémák kialakulásához. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk az ülőmunka egészségre gyakorolt hatásait, valamint a manuálterápia hatékony szerepét a problémák kezelésében.

Az ülőmunka egészségre gyakorolt hatásai

Az ülő életmód számos egészségügyi problémához vezethet, amelyek közül a leggyakoribbak a hát-és nyakfájás, a romló testtartás, a mozgásszervi betegségek, valamint a keringés romlása. Természetesen ezek a következmények mind szoros összefüggésben lehetnek egymással, és sokszor – főleg, ha hosszútávon, éveken át végzünk ülőmunkát különösebb kezelés nélkül – a problémák akár együtt is jelen lehetnek. A hát-és nyakfájás kialakulása elsősorban a gerincre gyakorolt komoly terhelés miatt alakul ki. A hosszan tartó ülés a tartásért felelős izmok megnyúlását és gyengülését eredményezi, mely elváltozások tartásbéli problémákat okoznak, a helytelen tartás pedig szintén hozzájárul a hát-és nyakfájdalomhoz. Ezen kívül az állandó ülés fokozhatja a porckorongsérv, izomfeszültség, ízületi merevség és más mozgásszervi betegségek kialakulását, mint például az ízületi porckopást (ami mozgásszegény életmód során igen könnyen kialakul, hiszen szervezetünkön belül a porc táplálása elsősorban a mozgatással és terheléssel történik). Továbbá a napi több óra ülés hatással van a vérkeringésre is (méghozzá nagymértékben rontja), és így az egész testre negatív hatást fejt ki.

Nevtelen terv

Kezelés és prevenció

Az ülőmunka okozta egészségügyi problémák kezelésére szerencsére sok egyszerűbb megoldás is van, melyeket az ember akár önállóan is alkalmazhat otthonában vagy munkahelyén. De még jobb, ha már a panaszok megjelenése előtt elkezdünk tenni azok kialakulása ellen. Ezt megtehetjük például a napközbeni mozgási szünetek beiktatásával, tehát óránkénti felállással, kis sétával, esetleg az asztalnál is elvégezhető tornagyakorlatok elvégzésével, az ízületek gyors átmozgatásával. Ez nem vesz igénybe hosszú időt, sőt, van hogy egy 5 perces nyújtózkodás is segít a testtudat növelésében és a keringés javításában. De fontos, hogy ez minimum óránként megtörténjen a nap folyamán. Ha nem tudjuk ezt a minimum szintet teljesíteni, akkor se keseredjünk el, hanem mozogjunk annyit, amennyit csak tudunk (amennyit a munka- és egyéb körülményeink megengednek). Minden kis mozgás segíthet.

Emellett nagyon fontos, hogy „passzívan” is tegyünk az egészségünkért. Mit jelent ez? Igyekezzünk ergonomikus munkahelyet és munkakörnyezetet kialakítani, mely alatt érthetjük a deréktámaszos székek beszerzését, csuklótámasz használatát, a monitor megfelelő magasságba állítását és ehhez hasonló trükköket. Továbbá érdemes manuálterápiás kezelésekre járni, ha a fájdalom már kialakult, de akkor is, ha még nem. Hiszen például egy masszázs kiválóan felpezsdíti a vérkeringést és segít a feszes izmoknak ellazulni, s így a fájdalmat megelőzni. Ezen felül vannak olyan önkezelési technikák is, mint a nyújtó gyakorlatok és a helyes testtartás fenntartása, melyek hozzájárulhatnak a jobb közérzethez.

Manuálterápia, mint kezelési módszer

A manuálterápia egy hatékony, természetes kezelési módszer, amely a test mozgásszervi problémáinak enyhítésére és a testtartás javítására szolgál. Ez utóbbi esetében különösen fontos “eszköz” a manuálterápia, hiszen például a testtudatot remekül fejleszthetjük egy masszázzsal is, azonban a tartásunkat kizárólag tartásjavító tornával vagy edzéssel tudjuk javítani: ezeknek pedig a manuálterápia a kiváló kiegészítő terápiájuk. Legyen szó akár speciális masszázstechnikák alkalmazásáról, vagy ízületi manipulációkról, esetleg egyéb izomlazító vagy nyújtó technikákról, és természetesen ezek kombinált alkalmazásáról is. Ezekkel kapcsolatban érdemes gyógytornász-fizioterapeuta segítségét kérni, hogy a lehető leghatékonyabban alkalmazzuk a különböző technikákat.

Praktikus tippek az ülőmunka okozta problémák megelőzésére és kezelésére

Fentebb már beszéltünk róla, hogyan kerülhetők el – vagy legalábbis hogyan csökkenthetők – bizonyos életmódbeli változtatásokkal az ülőmunka negatív hatásai. Ezek közül a leghatékonyabb mégis a munka során végzett rendszeres mozgás. Természetesen mindenki lehetőségeihez mérten tud tornázni munka közben, de amit mindenkinek érdemes csinálni, (legalább óránként) az az egyszerű felállás és nyújtózkodás. Ez kicsit „újraindítja” a szervezetet és javítja a keringést, valamint a testtudatot. És ha már egyszer felálltunk, érdemes sétálni egyet, akkor is, ha csak egy kört teszünk az íróasztal körül. Ha nem áll módunkban felállni és úgy mozogni, ülve is átmozgathatjuk elgémberedett tagjainkat. Kezdve a nyak minden irányú átmozgatásával: fej előre és hátra döntésével, egyik és másik oldalra döntésével. Mozgassuk át a csuklókat a lehető legjobban, és nyújtsuk le az alkaron futó izmokat a kézfej le és felfele feszítésével. Érdemes kicsit a vállakat is lenyújtani, átmozgatni akár a törzs mozgásaival egybekapcsolva (például a könyök hátra húzása közben a törzzsel is hátrafordulunk). A bokák átmozgatására jó, ha lábujjhegyre állunk, majd sarokra, de nyújtott térdekkel végezhetünk akár bokakörzéseket is, vagy integetést a lábfejekkel.

Nevtelen terv 1

Gyakori Kérdések

Milyen gyakran érdemes manuálterápiás kezelést igénybe venni?

Erre a válasz talán az, hogy amikor csak szükségünk van rá, de akkor is fordulhatunk ilyen kezelési eszközökhöz, ha karban szeretnénk tartani a testünket. Ilyenkor érdemes hetente/ kéthetente elmenni a kezelésekre. Ez azokra az esetekre is vonatkozik, amikor már krónikus fájdalmat kezelünk ki.

Milyen jelek utalnak arra, hogy az ülőmunka károsan hat az egészségre?

Sokféle jele lehet ennek, mégis a leginkább “látványos” tünet – amikor az emberek segítséghez szoktak fordulni – a fájdalom jelentkezése, főképp a gerinc bizonyos szakaszain. Sokan nem veszik észre azonban a fájdalom előtt jelentkező diszkomfort érzetet, ami az egész testet érintheti és legjobban úgy detektálható, hogy az ember nagyobb mozgásigényt vesz észre magán, például többször ki kell jönnie az általa megszokott testhelyzetből, kicsit magától is át akarja mozgatni az ízületeit.

Összegzés

Az ülőmunka hosszútávú hatásai komoly következményekkel járhatnak az egészségre nézve, ha nem kezeljük őket megfelelően. A rendszeres testmozgás, az ergonomikus munkahely kialakítása, valamint a manuális kezelések kombinációja hosszútávon hozzájárulhat az egészségesebb életvitelhez. Ne várjuk meg, hogy megjelenjenek a tünetek!

Keresse bátran az AVIAN Care gyógytornászait és manuálterapeutáit az igénybevehető kezelésekkel kapcsolatban! További információkért kattintson ide!

Ezek is érdekelhetik!

Manuálterápia vagy gyógytorna?

A teniszkönyök nem csak a teniszezőké

Manuálterápia – Ismerje meg a professzionális mobilizációs technikák hatékonyságát!

Gyógytorna terhesség alatt: Biztonságos gyakorlatok és előnyök

Gyógytorna terhesség alatt – Miért fontos a mozgás? A terhesség során a nők teste számos változáson megy keresztül, melyek hatással lehetnek a mindennapi mozgásra, az …

Tovább olvasás →

Idősotthon vagy otthonápolás?

Költségtervezés – Miért fontos, hogy hosszútávon gondolkodjunk? Amikor egy idős hozzátartozó ápolásáról döntünk, nemcsak a jelenlegi szükségleteket, hanem a hosszútávú szempontokat is figyelembe kell venni. …

Tovább olvasás →

Laborvizsgálatok időseknek: Milyen vizsgálatokra van szükség?

Az idősödéssel együtt járó egészségügyi problémák miatt egyre fontosabbá válik a rendszeres orvosi ellenőrzés. De vajon mi változik meg a kor előrehaladtával, és hogyan segíthetnek …

Tovább olvasás →

Ülőmunka hatása az egészségre és a manuálterápia szerepe a problémák kezelésében

Ülőmunka kihívásai és az egészségre gyakorolt hatásai Az ülőmunka egy nagyon elterjedt módja a munkavégzésnek, legyen szó irodistákról, tanulókról vagy bárkiről, akinek a munkája megkívánja, …

Tovább olvasás →

Krónikus betegek otthonápolása

A krónikus betegek otthonápolása leginkább a betegség tartóssága, vagyis az időben elhúzódó jellege miatt okozhat kiemelkedő nehézséget. A krónikus betegségek ugyanis olyan hosszútávú állapotok, amelyek …

Tovább olvasás →

Hasonló cikkek

Mi az a gondosóra és hogyan működik?

Mi az a gondosóra és hogyan működik?

Az idősebb korosztály számára a biztonság és a gondoskodás kiemelt fontosságúvá válik, különösen akkor, ha a fizikai egészségi állapotuk megváltozik. A gondosóra egy olyan innovatív

A legnépszerűbb laborvizsgálatok

A legnépszerűbb laborvizsgálatok

A laborvizsgálatok alapvető szerepet játszanak az egészség megőrzésében, a betegségek korai felismerésében, valamint a már meglévő betegségek kezelésének követésében. Az alábbiakban bemutatjuk a leggyakrabban elvégzett

Kérjük töltse ki az alábbi részt és hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

    Kérjük, töltse ki a mezőket és fogadja el az Adatvédelmi nyilatkozatot az űrlap elküldéséhez.





    Kérjük a gyorsabb és szakszerű ellátás érdekében csatolja legutóbbi zárójelentését! (1db file feltöltése engedélyezett)


    * Kötelező kitölteni.

    Sikerült elérnie kollégánkat?