A felfekvés (decubitus) megelőzése

A felfekvés megelőzése életet menthet

A felfekvés, vagy más néven decubitus, egy súlyos állapot, amely főként tartósan ágyban fekvő, legtöbbször idős betegeket érint.

A felfekvés lényegében tartós nyomás hatására kialakuló, körülírt szövetelhalás következménye. Az otthon ápolt betegeknél különösen nehéz a felfekvés megelőzése, holott ez nemcsak a fájdalom kivédése miatt fontos, hanem azért is, mert a kialakuló mély fekély súlyos, akár életveszélyes fertőzés kialakulásához is vezethet.

A felfekvés 4 stádiuma

A felfekvés súlyossági fokozatai a seb mélységétől függ.

1. stádium

Tartós bőrpír jellemzi, amely nem tűnik el ujjnyomásra. A bőr vizenyős, tartósan meleg tapintatú és fájdalmas duzzanatok, keményedések is megfigyelhetők. Ebben a fázisban a bőr általában sérülékeny és fájdalmas, mivel elvékonyodik.

2. stádium

Ebben a stádiumban már a bőr felső rétegei sérülnek, felületi horzsolások és felületesebb fekélyek alakulnak ki, különösen az irharéteg felső szakaszán. De ilyenkor a seb még jól kezelhető.

3. stádium

Ilyenkor a felfekvés olyan szakaszba ér, amikor már a seb érzéketlenné válik. A bőr teljes rétege elhal, és az inak, izmok, ínszalagok is sérülhetnek. A szövetelhalás felszíne lehet száraz, barnásvörös vagy feketésen elszínezett, de lehet nedvező és lepedékes is. Ami viszont biztos, hogy rossz szagú a seb, és a gyógyulási esély csekély.

4. stádium

Ebben a stádiumban már a csontszövetek is láthatóvá válnak, kialakulhatnak mély sipolyok is, és a csontvelőgyulladás. Nagyon hosszú altatásos műtét során zárt felfekvések is kialakulhatnak. Ilyenkor a mélyebb szövetek halnak el, a bőr felszínén azonban lehet elhalt, pörkös vagy nagyon vékony bőrréteg.

 

 

A felfekvés megelőzése

A gyakori mozgatás és forgatás elengedhetetlen az ágyban fekvő betegnél. Óránként, vagy ha lehetséges, még gyakrabban kell fordítani a beteget, hogy megelőzzük a felfekvések kialakulását.

A mozgatásban nagy segítséget jelenthet, ha egy családtag, vagy egy házigondozó folyamatosan jelen van a páciens mellett és mozgatja. A család számára is kényelmes és megbízható megoldást azonban az antidecubitus, azaz a felfekvés elleni matrac kínálhat. A kompresszoros antidecubitus folyamatosan mozgatja a páciens bőrfelületét: hatékonysága elektromos és mozgatható betegággyal fokozható.

Krémek, tisztítók a decubitus megelőzésére

A felfekvés kezelésére és megelőzésére számos krém és termék áll rendelkezésre. Ezek között szerepel a Medifleur felfekvést megelőző, regeneráló gél, amely hatékonyan nyugtatja az igénybe vett hámfelületet, csökkenti az égő, viszkető érzést, és segíti a sebgyógyulást.

A Medifleur termálvizes bőrregeneráló gél is kiváló alternatíva, amely termálvíz bázisú és gyorsan szívódik fel a bőrbe.

A felfekvés kezelésében a Sudocream is egy bevált termék, amely védi és nyugtatja a kipirosodott és sérült bőrfelületet, támogatva a bőr regenerációs folyamatait. Fontos megjegyezni, hogy a Sudocream csak megelőzésre és kisebb hámhiányok kezelésére használható, nyílt sebre nem alkalmazható.

A Neogranormon kenőcs hámosító hatású, és különösen alkalmas a felületes bőrsérülések, felmaródások és enyhe égési sebek hámosítására. A kenőcs hatóanyagai között szerepel az ergokalciferol (D2-vitamin), A-vitamin, pankreász-por és cink-oxid.

A már pelenkát használó, folyamatosan ágyban fekvő páciensek esetében a Sudocream Soft Clean és Sensitiv törlőkendők is hasznosak, mivel segítenek megőrizni a bőr tisztaságát és egészségét.

A felfekvés komoly egészségügyi probléma, különösen az idős és tartósan ágyban fekvő betegek számára. A megelőzés és a korai kezelés kulcsfontosságú a súlyosabb szövődmények elkerülése érdekében. A fent említett termékek és stratégiák segíthetnek a felfekvés megelőzésében és kezelésében, de fontos, hogy orvosi tanácsot is kérjünk a legmegfelelőbb kezelési terv kidolgozása érdekében.

Laborvizsgálatok és diéta: Hogyan befolyásolja az étrend az eredményeket?

Miért számít az étrend a laborvizsgálatok előtt? Gondolt már arra, hogy egy kiadós reggeli, egy nagy adag kávé, vagy épp egy szigorúan betartott diéta miként …

Tovább olvasás →

Porckopás: okok, kezelés és megelőzési stratégiák

A porckopás, orvosi nevén osteoartrózis, a leggyakoribb ízületi betegség, amely az ízületek porcainak fokozatos elhasználódásával jár, mely egyre súlyosbodó tünetegyütteseket okoz. Ez a betegség nemcsak …

Tovább olvasás →

Otthonápolás légzőszervi betegségek esetén – Tippek és tanácsok

Bevezetés: Az otthonápolás szerepe légzőszervi betegségeknél A légzőszervi betegségek — legyen szó krónikus bronchitisről, asztmáról vagy akár krónikus obstruktív tüdőbetegségről (COPD) — jelentős hatással lehetnek …

Tovább olvasás →

Milyen szűrővizsgálatra érdemes menni 30-40-50 évesen?

A szűrővizsgálatok fontossága Miért olyan fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk szűrővizsgálatokon, még akkor is, ha egészségesnek érezzük magunkat? A válasz egyszerű: sok betegség korai stádiumban …

Tovább olvasás →

Nyakfájás enyhítése: egyszerű gyakorlatok és technikák a fájdalom kezelésére

A nyakfájás egy olyan gyakori probléma, amely különböző élethelyzetekben jelentkezhet, legyen szó irodai dolgozókról, fizikai munkát végzőkről, vagy egészségügyi szakemberekről. A nyakfájás sok esetben a …

Tovább olvasás →

Hasonló cikkek

Krónikus betegek otthonápolása

Krónikus betegek otthonápolása

A krónikus betegek otthonápolása leginkább a betegség tartóssága, vagyis az időben elhúzódó jellege miatt okozhat kiemelkedő nehézséget. A krónikus betegségek ugyanis olyan hosszútávú állapotok, amelyek

Kérjük töltse ki az alábbi részt és hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

    Kérjük, töltse ki a mezőket és fogadja el az Adatvédelmi nyilatkozatot az űrlap elküldéséhez.





    Kérjük a gyorsabb és szakszerű ellátás érdekében csatolja legutóbbi zárójelentését! (1db file feltöltése engedélyezett)


    * Kötelező kitölteni.

    Sikerült elérnie kollégánkat?