Páciensünk a könyöke külső oldalába, illetve a felkarjába nyilalló éles fájdalom miatt fordult reumatológushoz, melyről az orvos megállapította, hogy az úgynevezett „teniszkönyökkel” állunk szemben. E jellegzetes fájdalom talán Önnek is ismerős lehet. Ebben a cikkben egy esetet mutatunk be, amely a gyógytorna fontosságára és hatékonyságára mutat rá a teniszkönyök kezelésében.
Mi a teniszkönyök?
A teniszkönyök, vagy orvosi nevén laterális epikondilitisz egy gyulladásos fájdalom, melyet a felkarcsont könyökízületet alkotó, alsó és külső részéről eredő, illetve tapadó ínak gyulladása vált ki. Eme gyulladás kiváltó oka legtöbbször az ismételt, erőltetett csukló és könyökmozgások, s ebből kifolyólag bizonyos sportok – mint a tenisz is –, illetve bizonyos szakmák hajlamosító tényezők lehetnek.
Nagyon gyakran alakul ki teniszkönyök a számítógépet sokat használó, a klaviatúrán sokat pötyögő embereknél. Ez az állapot nem csak mozgásra provokálja a fájdalmat, nyomásra és tapintásra is igencsak erős fájdalmat képes előidézni, akár a legváratlanabb pillanatokban. Gyakran fordul elő, hogy a páciensek arra panaszkodnak, hogy nem tudnak valamit megmarkolni, felemelni és megtartani. A teniszkönyök jellegzetes klinikai tünetei alapján könnyen beazonosítható, azonban ezen kívül képalkotó eljárásokkal is felállítható a biztos anamnézis. Gyógyulása 6-12 hét közé tehető, de ez mindenkinél eltérő és nagyban függ a kezelés intenzitásától, valamint a páciens közreműködésétől.
A gyógytorna szerepe a teniszkönyök kezelésében
A gyógytorna kulcsfontosságú, mikor a teniszkönyök kezeléséről beszélünk. Ezalatt érthetünk technikákat, melyet a terapeuta végez, de nem elhanyagolható a páciens közreműködése a kezelésben. A kórkép kezelésére alkalmazhatunk gyógytorna gyakorlatokat erősítés, illetve nyújtás céljából. Alkalmazhatunk masszázstechnikákat, illetve olyan manuálterápiás technikákat, mint az FDM. Ezen felül a kinesiotape hatékonyan hozzájárulhat a fájdalmak enyhítéséhez és a gyógyuláshoz. A páciens is hozzájárul a terápiához a gyógytornán megtanult gyakorlatok otthonában való elvégzésével, illetve bizonyos masszázsfogások betanulásával, melyeket önmagán is végre tud hajtani. Mivel a teniszkönyök egy makacs kórkép, fontos, hogy a páciens tisztában legyen a kórképpel, és mielőbb ismerje meg a fájdalomcsökkentő módszereket. Igyekeznünk kell minél nagyobb önállóságra buzdítani, és elkerülni, hogy terapeuta-dependenssé váljon.
A gyógytorna gyakoriságát a terapeuta írja elő. Érdemes hetente minimum 2-3 alkalommal gyógytornásszal végezni a terápiát, a manuális technikák alkalmazása miatt. Azonban nagyon is szükséges a mindennapos gyakorlás és a páciens önálló munkája a hétköznapokban.
Egy teniszkönyök esetének ismertetése
Páciensünk egy 43 éves, igen elfoglalt ügyvezető, akinek munkája jórészt számítógép- és telefonhasználatot igényel. A férfi hat héttel a kezelés előtt kezdett enyhe fájdalmat érezni a könyöke külső részén. Fájdalma fokozódásával reumatológushoz fordult, aki felállította a teniszkönyök diagnózisát, s és injekció helyett inkább a gyógytornát javasolta mint szükséges kezelést.
A gyógytornász által felállított kezelésitervnek része volt az FDM (Fascia Disztorziós Modell), masszázstechnikák alkalmazása, kinesiotape alkalmazása, illetve gyakorlatok végzése, melyeket a páciens úgymond „házifeladatnak” is megkapott.
Az FDM egy a kötőszövet kezelését célzó technika, mellyel oldhatjuk a kötőszöveti rétegek le- illetve összetapadását, javíthatjuk a keringést, optimalizálhatjuk az idegek funkcióit. A különböző masszázstechnikákkal az izmok lazítása a célunk, illetve a különböző simítófogásoknak jelentős fájdalomcsillapító hatásuk van. A kinesiotape a bőr és a bőr alatt található felszínes kötőszöveti réteg megemelésével biztosítja az izmok akadálymentes mozgását, így csökkentve a fájdalmat. Továbbá a panaszokat aktivitással is tudjuk enyhíteni a már korábban is említett erősítő- és nyújtógyakorlatokkal.
Gyógyulási folyamat és eredmények
A kezelés a fentebb leírtak alapján zajlott tehát. A páciens állapota nagyban függött attól, hogy betartotta-e a „házifeladatot” és szorgalmasan csinálta-e, avagy sem. Abban az időszakban, mikor a gyakorlatokat tanulta és rendszeresen végezte a masszázsfogásokat, jelentős javulást tapasztalt. A gyógyulási folyamat során a páciens fájdalma jelentősen csökkent, a korábban fájdalmat kiváltó a mozgások és az erőkifejtés (például egy szorító fogás) már nem okozott neki gondot. A terápia során a páciens megtanulta, hogyan előzze meg a teniszkönyök újbóli kialakulását, illetve hogyan tartsa karban panaszait.
Tippek a teniszkönyök megelőzésére
Az otthon végezhető feladatok igen egyszerűek és hatékony megoldást nyújthatnak. Jó hatással lehetnek a panaszokra azok a gyakorlatok, melyek a csukló visszafeszítését, illetve a tenyér felfele fordítását célozzák. Ezt csinálhatjuk súllyal a kézben, gumiszalag ellenállásával szemben, de ha valaki nem rendelkezik ilyen eszközökkel otthonában, megteszi egy teli vizespalack is. Fontos továbbá a nyújtás, melyet a kézfej lefeszítésével és enyhe befele forgatásával tudunk a leghatékonyabban végrehajtani. Ezek a gyakorlatok egyszerűek és egyáltalán nem időigényesek.
A nyújtás illetve a rendes bemelegítés sporttevékenységek előtt kiemelkedően fontos. Akiknél pedig szakmai ártalomként alakult ki a kórkép, a helyes munkaállomás kialakítása esszenciális. Ezalatt érthetjük például irodistáknál a csukló alátámasztását számítógépezés közben.
Következtetés
A teniszkönyök kezelésében alapvető fontosságú a gyógytorna, mely nemcsak a fájdalmat csökkenti, hanem a hosszútávú gyógyulást is elősegíti. Azontúl a páciens megtanulja, hogyan előzze meg a kórkép kialakulását, s önállóan is folytathatja a gyakorlatok alkalmazását prevenció gyanánt. Fentebb leírt esetünk kiváló példa arra, hogyan könnyítheti meg a terápiát a házhoz érkező gyógytorna szolgáltatás a kifejezetten elfoglalt páciensek számára. Az AVIAN Care szolgáltatásai megkönnyítik az ilyen páciensek életét, s hozzásegítik őket a teljesebb, fájdalommentes élethez.
Olvasson tovább!
Tartásjavító torna – búcsú a rossz testtartásnak
5 érv a házhoz járó gyógytornász mellett
Manuálterápia – Ismerje meg a professzionális mobilizációs technikák hatékonyságát!