Az otthoni szakápolás és az otthoni gondozás két különböző ellátás az idős vagy beteg emberek segítésére.
A mindennapi életben azonban gyakran összekeverik ezt a két kifejezést, ezért érdemes alaposan körbejárni a két ellátás mögött lévő szolgáltatásokat. Annál is inkább, mivel a két tevékenység célja teljes mértékben eltérő. Az alábbiakban megtudhatja az otthoni szakápolás és az otthoni gondozás közötti különbséget.
Az otthoni szakápolás az egészségügyi ellátásra fókuszál
Az otthoni szakápolás elsősorban a kórházon kívüli egészségügyi ellátásokra koncentrál. Ez azt jelenti, hogy a szakápolók – akik magasabb szintű szakképesítéssel rendelkeznek -, segítenek az idős vagy beteg emberek egészségének fenntartásában, javításában. Az orvosok által előírt kezeléseket (pl. sebkezelés, nyiroködéma kezelés, infúziózás, vérvétel) kizárólag képzett szakápolók végezhetnek el. Az otthoni szakápolás során ezek az egészségügyi szakemberek figyelemmel kísérik például a páciens vérnyomását vagy vércukorszintjét, és szükség esetén kapcsolatba lépnek az egészségügyi szolgáltatóval vagy az orvossal.
Amikor tehát szakápolót keres, fontos, hogy az ellátó rendelkezzen a szükséges papírokkal, végzettséggel és persze tapasztalattal.
Ahhoz, hogy megértse ennek a fontosságát, vegyük példaként az infúziófolyatást.
Az otthoni infúzió folyatásra általában olyan esetekben van szükség, amikor a páciens krónikus betegségben szenved (daganatos, krónikus beteg vagy fertőzéses állapotban van).
Az orvos ilyen esetben előírja az otthoni infúziózást, a szakápoló feladata pedig biztosítani a kezelés szakszerű és biztonságos elvégzését otthoni környezetben.
Az otthoni szakápolás lehetővé teszi a páciens számára, hogy otthonában kapja meg a szükséges gyógyszert vagy kezelést, anélkül, hogy minden alkalommal kórházba kellene mennie. Ezzel nem csak időt spórol meg, de jóval kényelmesebb, és csökkenti az utazással járó felülfertőződés kockázatát is.
Otthoni gondozás – segítség a mindennapokban
Az otthoni gondozás a szakápolással ellentétben a mindennapi segítségnyújtásra és támogatásra összpontosít. Itt a hangsúly a napi tevékenységek és a háztartási feladatok elvégzésén van. A gondozók és a segítők lehetnek szakemberek vagy családtagok, akik rendszeresen vagy időszakosan látogatják az idős vagy a beteg embereket otthonukban az állapotuknak megfelelően.
A gondozók segítenek az olyan alapvető higiéniai teendőkben is, mint például az öltözködés, az étkezés, valamint a háztartási feladatok (takarítás, bevásárlás, főzés stb.). Az otthoni gondozás célja a páciensek életminőségének fenntartása vagy javítása, hogy az állapotuk ellenére a saját otthonuk nyugalmában maradhassanak.
Mit nyújt egy gondozó, ami az otthoni szakellátáson kívül esik?
Amikor egy család külső segítséget kér és egy családon kívüli személyt bíz meg a szerettük felügyeletével és gondozásával, az számos előnnyel jár.
Szakértelem és tapasztalat
A családon kívüli otthoni gondozók általában képzett és tapasztalt emberek, akik rendelkeznek az idősek gondozásához szükséges ismeretekkel. Ez azt jelenti, hogy képesek megfelelően kezelni az alapvető egészségügyi és gondozási szükségleteket, valamint felismerik és reagálnak a különböző helyzetekre és szükségletekre.
Rugalmasság és hatékony időbeosztás
Egy idős vagy beteg ember gondozása minden esetben időigényes. A páciens állapotától függően napi 1-2 vagy akár 24 órás felügyeletre is szorul. A családok számára az egyik legnagyobb kihívás a gondozási idő megszervezése, hiszen mindenkinek van saját életvitele és mindennapi teendője. Egy külső cégtől bérelt idősgondozó időbeosztása az ellátott igényeihez szabott, és az egész család időbeosztásához és igényeihez igazodik.
Támogatás és tehercsökkentés a család számára
Egy egészségügyi cégtől érkező otthonápoló segít a napi tevékenységekben, az ellátott higiéniai gondozásában, étkezésében és egyéb háztartási feladatok elvégzésében, így a családtagoknak több idő és energia maradhat a saját munkájukra, a gyerekeikre vagy más fontos kötelezettségeikre.
Professzionális felügyelet és biztonság
Az otthonápoló akár folyamatos felügyeletet (0-24 óra) is képes biztosítani a rászoruló személynek. Figyelemmel kíséri az egészségi állapotát, a gyógyszeradagolást, fogadja az otthoni szakápolót, valamint biztosítja a biztonságos környezetet az otthonában. Ez segít csökkenteni a balesetek és az egészségügyi problémák kockázatát, ezáltal nyugalmat ad mind az idős személynek, mind pedig a családnak.
Társaság és érzelmi támogatás
Az idősápoló azonban nem csak a fizikai szükségletek ellátásában nyújt segítséget. Az idős és/vagy beteg embereknek szükségük van az érzelmi támogatásra is. Ha van kihez szólni, van kivel beszélgetni, vagy lemenni egy kis sétára a parkba, az látványosan javítja az általános jóllétet és a hangulatot. A szerető és gondoskodó társaság legalább olyan fontos, mint a biztonság.
Összefoglalva, az otthoni szakápolás fókuszában az egészségügyi ellátás áll, míg az otthoni gondozás inkább a mindennapi tevékenységekben és a háztartási feladatokban nyújt segítséget. Mindkét szolgáltatás célja az idős személyek támogatása és az életminőségük javítása, de eltérő módon és különböző képzettséggel rendelkező szakemberek bevonásával történik.