Csontritkulás kezelése gyógytornával 3 lépésben

egyensúlyfejlesztés

Csontritkulás kezelésével kapcsolatosan léteznek tévhitek. Az egyik ilyen, hogy osteoporózis esetén nem szabad mozogni.

Malárik Eszter gyógytornászunk szerint nem, hogy nem szabad, sokkal inkább ajánlott a mozgás csontritkulás esetében. Persze nem mindegy, milyen mozgást végzünk. A csontritkulás kezelése során sokan ódzkodnak a fizikai aktivitástól a lehetséges csonttörések miatt. A csontozatunk szempontjából az aktivitási szint csökkenése viszont pont, hogy ront a helyzeten.

A kérdés csak az marad: mit, és hogyan mozogjunk?

A csontritkulás megelőzése

Mielőtt a kezelés lépéseire térnénk, egy gondolat erejéig említsük meg a csontritkulás kialakulásának és az abból adódó csonttörések előfordulásának a megelőzési lehetőségeit.

Az alábbi életmódbeli szokásokkal sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért és a csúcscsonttömegünk eléréséért:
⦁ egészséges táplálkozás
⦁ megfelelő D-, és C-vitamin bevitel
⦁ dohányzás, túlzott alkohol fogyasztás elkerülése
⦁ fiatalkori fizikai aktivitás, sportolás

A csontritkulás kezelése gyógytornával 3 lépésben

A csontritkulás, az elesés és a csonttörés valós félelem, de mint ahogy gyógytornászunk felhívta rá a figyelmet, nem akadályozhatja meg a mozgást. Az aggodalmak elkerülése érdekében most bemutatjuk azt a három lépést, amivel és ahogyan a gyógytorna segíteni tud a mozgásfejlesztésben.

1 Csontritkulás kezelése 1. lépés – egyensúlyfejlesztés

Az első gyógytorna látogatások alkalmával gyakran ezt a kérdést teszik fel a pácinesek: „Szabad egyáltalán járnom, gyalogolnom?” – mondja Mihalik Eszter.

Ahogy már ki is tértünk erre a cikk elején, a mozgás kifejezetten ajánlott, hogy a beteg idővel visszakaphassa a mozgásszabadságát. Ha a csontritkulás olyan súlyos, hogy valóban fennáll a törés kockázata, akkor a mozgásterápiát esésmegelőző, egyensúlyfejlesztő és izomerősítő tréninggel kezdjük. Először stabil alátámasztási felületen gyakoroljuk a helyes testtartást és a jó ízületi helyzeteket, majd instabil felszínen történik a tréning. Ekkor már több korrigáló mozgást gyakorlunk be, hogy erősítsük a mélyizmokat. Miután felkészítettük a testet, elkezdhet a páciens járni, sétálni, később pedig kocogni is.

Csontritkulás kezelése

2 Csontritkulás kezelése 2. lépés – testtartásjavítás, fájdalomcsökkentés

A gyógytorna során egyénre szabottan tanítjuk meg a helyes testtartást és az emeléseket korrigáló mozdulatokat. A terápiánk ez a szakasza általában minimum 4 hónapot vesz igénybe, és heti 3 órában történik. Miután a páciens megtanulja a helyes testtartást a csontritkulás kezelése során és szűnnek a fájdalmai, bevezetjük a gyors sétát és a sportmozgásokat. Egyetlen kerülendő mozgás van, ez pedig a teljes hajlításban („görnyedt háttal”) végzett hosszas munka. Ilyenek lehetnek a súllyal végzett teljes törzshajlítás előre: például táskával a hátunkon való mélyre hajolás, nehéz tárgy felvétele hajlított háttal a földről, vagy a súllyal végzett hasizomgyakorlat.

3 Csontritkulás kezelése 3. lépés – izomerősítő és csonterősítő gyakorlatok

A gyógytornásszal végzett rehabilitáció során a második lépésben egy fokozatosan felépített, a gerincet és a csípőt körülvevő izomzatot megcélzó mozgásgyakorlatot alakítunk ki az állapotának megfelelően. Ilyen lehet a súllyal végzett kitörés, a guggolás, kis súlyemelések és a kargyakorlatok. A csonterősítés történhet futással, pilatessel, thai chi-vel, tánccal, labdajátékokkal. De fontos kihangsúlyozni, hogy ezeket a sportokat csak szakképzett gyógytornász felügyelete mellett javasolt végezni az esések elkerülése érdekében. Miután megtanulta a helyes mozdulatokat és megtörtént az egyensúlyfejlesztés, ezek a sportok önállóan is végezhetők.

Egy a csontritkulás kezelését szolgáló gyógytornával kapcsolatos kutatás azt találta, hogy a mozgásterápiát végző csontritkulásos betegek esetében 26 %-kal volt kevesebb az esések száma, és 16 %-kal kevesebb a töréseké, mint azoknál, akik nem vettek igénybe gyógytornát.

Ha önnél vagy hozzátartozójánál csontritkulást diagnosztizáltak, a gyógytorna segít abban, hogy idővel visszanyerje mozgásszabadságát és a megszokott életét.

Otthonápolás légzőszervi betegségek esetén – Tippek és tanácsok

Bevezetés: Az otthonápolás szerepe légzőszervi betegségeknél A légzőszervi betegségek — legyen szó krónikus bronchitisről, asztmáról vagy akár krónikus obstruktív tüdőbetegségről (COPD) — jelentős hatással lehetnek …

Tovább olvasás →

Milyen szűrővizsgálatra érdemes menni 30-40-50 évesen?

A szűrővizsgálatok fontossága Miért olyan fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk szűrővizsgálatokon, még akkor is, ha egészségesnek érezzük magunkat? A válasz egyszerű: sok betegség korai stádiumban …

Tovább olvasás →

Nyakfájás enyhítése: egyszerű gyakorlatok és technikák a fájdalom kezelésére

A nyakfájás egy olyan gyakori probléma, amely különböző élethelyzetekben jelentkezhet, legyen szó irodai dolgozókról, fizikai munkát végzőkről, vagy egészségügyi szakemberekről. A nyakfájás sok esetben a …

Tovább olvasás →

Pszichológiai támogatás otthon

Bevezetés – Miért fontos a pszichológiai támogatás otthon? Otthon lábadozni vagy felépülni egy betegségből, esetleg egy műtétből elsőre talán megnyugtatónak tűnhet: az ismerős falak, a …

Tovább olvasás →

Laborvizsgálatok gyerekeknek: Hogyan készüljünk fel?

Miért okozhatnak szorongást a laborvizsgálatok gyerekeknek, és hogyan tudunk segíteni nekik ebben? Szinte minden gyermek számára félelmetes helyzet lehet egy laborvizsgálat. Képzeljük el (vagy próbáljunk …

Tovább olvasás →

Hasonló cikkek

csontritkulás

Csontritkulás – okok, tünetek, kezelés

A csontritkulás egy olyan betegség, amely során a csontok elveszítik sűrűségüket és szilárdságukat, növelve így az esések és a törések kockázatát. Általában a menopauza utáni

Rotátorköpeny sérülés

Hogyan Kezeljük Otthon a Rotátorköpeny Sérülést?

Tippek és Gyakorlatok a Sikeres Váll Rehabilitációhoz rotátorköpeny sérülés esetén A vállunk az egyik legmozgékonyabb ízületünk, és ezáltal az egyik legsérülékenyebb is. Gyulladás következtében elvékonyodhatnak

Kérjük töltse ki az alábbi részt és hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

    Kérjük, töltse ki a mezőket és fogadja el az Adatvédelmi nyilatkozatot az űrlap elküldéséhez.





    Kérjük a gyorsabb és szakszerű ellátás érdekében csatolja legutóbbi zárójelentését! (1db file feltöltése engedélyezett)


    * Kötelező kitölteni.

    Sikerült elérnie kollégánkat?