PHS szindróma, másnéven a befagyott váll szindróma a vállízület gyulladása. A kórkép kezelés nélkül 3 fázisban zajlik, ami akár éveken át tartó fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal jár együtt.
Írásunkban Tóth Vivien gyógytornászunk összefoglalóját olvashatja a befagyott váll szindróma okairól, tüneteiről, fázisairól és a lehetséges kezelési módokról.
Mi a befagyott váll szindróma?
A befagyott váll szindróma a váll és a környező lágyszövetek krónikus gyulladásos megbetegedése.
A gyulladás hátterében állhat genetikai örökletesség (például reuma), vagy az ízület túlterhelése. Tóth Vivien gyógytornászunk arra hívja fel a figyelmet, hogy ha nem kezeltetjük a gyulladást, hosszú évekre „lebéníthatja” a sérült vállat megkeserítve így a mindennapjainkat.
Úgy kell ezt elképzelni, hogy a váll és a környező lágyszövet gyulladás esetén 3-4 mm-ről 1-2 cm-re is megvastagodhat. Merevvé válik, ezért akadályozza az ízületet a szabad mozgásban. Ha nincs kezelve a probléma, beindul egy ördögi kör. Amennyiben nem tudja használni a vállízületét, a karját sem tudja rendesen használni, ami még inkább kötötté teszi a lágy részeket. Amik végül befagynak.
„Az egyik páciensem egy kisebb futás után kedvet kapott a futópálya melletti sportparkban tornázni. Futás közben látta, hogyan gyúrnak bicepszre a fiatal srácok, és gondolta, ő is kipróbálja. Hozzám már másfél év után jutott el, amikor már egy póló felvétele is kihívást jelentett számára. Ebben az a szomorú, hogy a gyógyulási folyamat még kezelés mellett is lassú: akár 2 évig is eltarthat.” – meséli Vivien.
KÉRJEN AJÁNLATOT SZEMÉLYRE SZABOTT GYÓGYTORNÁRA
Mi okozza a befagyott vállat?
A vállízületünknél inak, szalagok és izmok találkoznak, így kapcsolódnak a törzshöz. Komplexitása miatt ezért olykor elég egy rossz mozdulat is ahhoz, hogy komoly következménye legyen. Leggyakrabban valamilyen sérülés, baleset vagy műtét okozza a befagyott váll szindrómát. De a kiváltó okok közt van a cukorbetegség, a pajzsmirigybetegség vagy a Parkinson-kór is.
A PHS leggyakoribb lágyrészelváltozásai:
a rotátorköpeny (ROK) felszíni sérülése valamilyen mozgás következtében
a rotátorköpeny részleges vagy teljes szakadása (ínszakadás)
a váll körüli ín gyulladása és meszesedése idős korban
Azt gondolhatnánk, hogy az időkori meszesedés okozta befagyott váll szindrómába már bele kell nyugodni. Ám gyógytornászunk szerint még ez a fajta elváltozás is visszafordítható, mivel a gyógytorna segítségével a mész idővel felszívódik.
A befagyott váll tünetei és fázisai
1 Fagyás fázisa
Ez a fázis az első tünetek jelentkezésétől számolva 3-6 hónapig tart. A fájdalom napról-napra erősödik, miközben a vállízület annyira bemerevedik, hogy a mozgástartomány beszűkül.
2 Fagyott fázis
Ebben a fázisban (3-12 hónap) az esetek többségében a fájdalom enyhül, bár a mozgásban még korlátozott a beteg. A fájdalom mérséklődése rossz tanácsadó lehet annak, aki nem ismeri a befagyott váll szindróma sunyi alattomosságát.
3 Olvadás szakasz
A befagyott váll esetében a felengedés nem olyan gyors, mint a tavaszi hóolvadás. Akár egy évig is eltarthat. A fájdalom lassan, fokozatosan múlik el, de a teljes gyógyulást követően is fennmaradhat egy csökkent mozgásterjedelem, ami megnehezíti nem csak a hétköznapi mozdulatokat, de a sportolást vagy a munkavégzést is.
Milyen kezelési módok javasoltak a befagyott váll szindrómára?
A befagyott váll szindróma kezelése általában konzervatív módon történik gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek vagy injekciók formájában. Emellett kiemelten fontos a szakember által irányított gyógytorna, hisz a bemerevedett testrészt sokszor csak manuális terápiával újra hozzászoktatni a normális mozdulatokhoz. Alkalmazható még mindemellett fizikoterápia, ízület narkózisban történő bemozgatása, illetve műtéti megoldás is.
Ne várja meg, hogy a fájdalom és a mozgáskorlátozottság lebénítsa! Keressen fel bennünket, és kérje szakképzett gyógytornászaink segítségét! Gyógyulását otthona kényelmében segítjük.
A gyógytorna magába foglalja a passzív vállízületi átmozgatást, a lágyrészek mobilizációját és a megfelelően felépített aktív gyógytornát.