Nyiroködéma: 5 veszély, ha nem kezelteti

Nyiroködéma tünete

A nyiroködéma a nyirokkeringés zavara miatt kialakuló, a bőr felszínén megjelenő duzzanat. Az ödéma kialakulásának oka lehet sérülés, műtét vagy olyan betegség, mint például a vénás elégtelenség vagy a lymphaticus rendszer elzáródása.

A kezdeti nyiroködéma első tünete a végtag püffedése, amit könnyen össze lehete téveszteni a vizesedéssel. Ha a vízhajtó nem szűnteti meg pár napon belül a duzzanatot, és volt a fentieknek megfelelő kórelőzmény, nyiroködémára gyanakodhat.

A nyiroködéma kezelést nyirokterápiás szakemberek végzik, akik masszázsokat vagy speciális fáslizást alkalmaznak a duzzadt területen, hogy javítsák a nyirokkeringést. Vannak terapeuták, akik kifejezetten masszázsra szakosodnak, de valójában ez önmagában nem hoz megkönnyebbülést: a folyamatos fáslizás képes csak támogatni a nyirokrendszert a méregtelenítésben, és a duzzanat visszaszorításában.

Ha a nyiroködéma nincs időben diagnosztizálva és kezelve, a duzzanat folyamatosan növekedik, kellemetlen és fájdalmas lesz.

Nyiroködéma
Nyiroködéma

A kezeletlen nyiroködéma elefántláb kialakulásához vezethet

A nyiroködéma odáig fajulhat, hogy a betegnek úgynevezett elefántlába lesz. Ez gyakorlatilag a nyiroködéma utolsó fázisa, amikor a duzzanat már olyan mértékű, hogy a láb extrém módon megvastagodik, megkeményedik és narancsbőr szerű elváltozás lesz a bőrlefüleltén. A duzzanattól elvékonyodott bőr megrepedhet, ráadásul növeli a mélyvénás trombózis kockázatát és a lábszárfekély kialakulását is. Extrém esetben a végtagok funkciójának teljes károsodásához, valamint mozgáskorlátozottsághoz vezethet.

5 veszély, ha a nyiroködéma nincs kezelve

A nyiroködéma – ha egyszer kialakul – élethosszig tartó gondozást igényel. Ehhez tudatos hozzáállás, és fegyelem szükséges. Sokan pont ezért hanyagolják, pedig nem kellene.

Az alábbiakban megmutatunk 5 veszélyt, ha nem foglalkoznak a nyiroködémával.

1 A bőr károsodása

Az állandó duzzanat károsíthatja a bőrt, ami fekélyek kialakulásához, valamint a baktériumok és gombák szaporodásához vezethet.

2 Érrendszeri károsodás

A nyirokrendszer működésének a felborulása a vénás rendszer elégtelenségéhez vezethet. Ez számos más betegséghez vezethet, például nyirokcsomó gyulladáshoz, nyirokérgyulladáshoz (lymhangitis), a nyirok utak elzáródásához (lymphoedema), a nyirokrendszer rosszindulatú daganatához (lymphoma) vagy a filariázishoz (fonalféreg betegség).

Nyiroködéma tünetei
Nyiroködéma tünetei

3 A nyirokrendszer károsodása

A nyirokrendszer károsodása a nyirokkeringés romlásához és a nyiroködéma súlyosbodásához vezethet. Ha a vénás keringés elégtelen, a nyirok nem tud a vénákba ömleni: a nyirokerekben elkezd pangani a nyirok. Emiatt fehérjék és folyadék lép ki a szövet közi térbe, ez okozza az ödémákat: a hurkaszerű ujjakat, az elefántlábat, a csecsemőráncokat a végtaghajlatokban.

4 Kéz-láb szindróma

A duzzadt terület nyomása károsíthatja az idegrendszert, ez pedig a kéz-láb szindróma kialakulásához vezethet. Ennek jellegzetes tünetei az állandó fájdalom, a bizsergés és a zsibbadás a végtagokban.

5 Fertőzések, szepszis

Az ödéma területén pangó nedvesség és a csökkent véráramlás ideális körülményeket teremt a baktériumok és gombák elszaporodásához, ami fertőzéseket, legrosszabb esetben pedig vérmérgezést, azaz szepszist okozhat.

A nyiroködéma kezelését orvosok vagy nyirokterapeuták végzik, akik folyamatosan figyelik a beteg állapotát, és ennek megfelelően módosítják a kezelést.

Mivel a nyiroködéma folyamatos felügyeletet igényel, a szakorvosi ellátás súlyos többlet feladatokat és költségeket ró a betegre, ráadásul a fájdalmak miatt rengeteg kellemetlenséggel járhat. A nyiroködéma kezelést azonban otthona kényelmében is igénybe veheti. Szakképzett terapeutánk segítségével a lehető legjobb állapotba hozzuk duzzadt végtagjait, hogy élhetővé tegyük a mindennapjait, és elkerülhesse a szakellátásba járással történő terheket.

Így segít a gyógytorna Parkinson betegeknek

A Parkinson-kór kezelésében az elsődleges a gyógyszeres (vagy műtéti) terápia, azonban
egyre nagyobb szerepet kapnak a különböző rehabilitációs módszerek, mint a gyógytorna is,
melynek első sorban a prevencióban, a tünetek romlásának lelassításában van nagy szerepe. A gyógytorna Parkinson betegeknek tehát kulcsfontosságú lehet.

Tovább olvasás →

Gyógytorna állapotfelmérés lépésről-lépésre

Gyógytorna állapotfelmérés lépésről-lépésre

Tovább olvasás →

Manuálterápia – Ismerje meg a professzionális mobilizációs technikák hatékonyságát! 

Mikor van szükség manuálterápiára? Manuálterápiát krónikus mozgásszervi elváltozások esetén ajánlott alkalmazni, abban az esetben, ha a mozgatórendszer működészavarai (pl. funkcionális beszűkülések) visszafordíthatók. Hogyan lehet ezeket …

Tovább olvasás →

Személyre szabott gyógytorna otthona kényelmében!

Gyógyulni mindenütt jó, de legjobb otthon! Az otthoni gyógytorna nem luxuskezelés, tehát nem pusztán kényelmi szempontból érdemes alkalmazni, hanem úgy, mint a gyógyulásért tett erőfeszítéseink …

Tovább olvasás →

Otthonápolás és házi betegellátás: minden, amit tudnod kell

Miért olyan fontos és kinek van szüksége erre az ellátásra? Ez a kérdés talán fel sem merül azokban, akik baleset vagy betegség okán már szereztek …

Tovább olvasás →

Hasonló cikkek

ülőmunka

A gyógytorna segít megelőzni ülőmunka veszélyeit

Az utóbbi években az ülőmunka gyakorisága Magyarországon az iparosodott világ tendenciájához hasonlóan látványosan megnövekedett. Az Európai Munkavédelmi Ügynökség adatai szerint Magyarországon az általános munkakörülményekkel és

csípőprotézis műtét utáni rehabilitáció

A csípőprotézis műtét utáni gyógytorna 3 előnye

A csípőprotézis műtét utáni gyógytorna célja a fájdalom csökkentése és a mozgásszabadság visszaszerzése. Magyarországon az ízületi kopásos megbetegedések, így a csípőízületi kopás is, jelentős számban

Kérjük töltse ki az alábbi részt és hamarosan felvesszük Önnel a kapcsolatot!

    Kérjük, töltse ki a mezőket és fogadja el az Adatvédelmi nyilatkozatot az űrlap elküldéséhez.





    Kérjük a gyorsabb és szakszerű ellátás érdekében csatolja legutóbbi zárójelentését! (1db file feltöltése engedélyezett)


    * Kötelező kitölteni.

    Sikerült elérnie kollégánkat?