A nyiroködéma a nyirokkeringés zavara miatt kialakuló, a bőr felszínén megjelenő duzzanat. Az ödéma kialakulásának oka lehet sérülés, műtét vagy olyan betegség, mint például a vénás elégtelenség vagy a lymphaticus rendszer elzáródása.
A kezdeti nyiroködéma első tünete a végtag püffedése, amit könnyen össze lehete téveszteni a vizesedéssel. Ha a vízhajtó nem szűnteti meg pár napon belül a duzzanatot, és volt a fentieknek megfelelő kórelőzmény, nyiroködémára gyanakodhat.
A nyiroködéma kezelést nyirokterápiás szakemberek végzik, akik masszázsokat vagy speciális fáslizást alkalmaznak a duzzadt területen, hogy javítsák a nyirokkeringést. Vannak terapeuták, akik kifejezetten masszázsra szakosodnak, de valójában ez önmagában nem hoz megkönnyebbülést: a folyamatos fáslizás képes csak támogatni a nyirokrendszert a méregtelenítésben, és a duzzanat visszaszorításában.
Ha a nyiroködéma nincs időben diagnosztizálva és kezelve, a duzzanat folyamatosan növekedik, kellemetlen és fájdalmas lesz.
A kezeletlen nyiroködéma elefántláb kialakulásához vezethet
A nyiroködéma odáig fajulhat, hogy a betegnek úgynevezett elefántlába lesz. Ez gyakorlatilag a nyiroködéma utolsó fázisa, amikor a duzzanat már olyan mértékű, hogy a láb extrém módon megvastagodik, megkeményedik és narancsbőr szerű elváltozás lesz a bőrlefüleltén. A duzzanattól elvékonyodott bőr megrepedhet, ráadásul növeli a mélyvénás trombózis kockázatát és a lábszárfekély kialakulását is. Extrém esetben a végtagok funkciójának teljes károsodásához, valamint mozgáskorlátozottsághoz vezethet.
5 veszély, ha a nyiroködéma nincs kezelve
A nyiroködéma – ha egyszer kialakul – élethosszig tartó gondozást igényel. Ehhez tudatos hozzáállás, és fegyelem szükséges. Sokan pont ezért hanyagolják, pedig nem kellene.
Az alábbiakban megmutatunk 5 veszélyt, ha nem foglalkoznak a nyiroködémával.
1 A bőr károsodása
Az állandó duzzanat károsíthatja a bőrt, ami fekélyek kialakulásához, valamint a baktériumok és gombák szaporodásához vezethet.
2 Érrendszeri károsodás
A nyirokrendszer működésének a felborulása a vénás rendszer elégtelenségéhez vezethet. Ez számos más betegséghez vezethet, például nyirokcsomó gyulladáshoz, nyirokérgyulladáshoz (lymhangitis), a nyirok utak elzáródásához (lymphoedema), a nyirokrendszer rosszindulatú daganatához (lymphoma) vagy a filariázishoz (fonalféreg betegség).
3 A nyirokrendszer károsodása
A nyirokrendszer károsodása a nyirokkeringés romlásához és a nyiroködéma súlyosbodásához vezethet. Ha a vénás keringés elégtelen, a nyirok nem tud a vénákba ömleni: a nyirokerekben elkezd pangani a nyirok. Emiatt fehérjék és folyadék lép ki a szövet közi térbe, ez okozza az ödémákat: a hurkaszerű ujjakat, az elefántlábat, a csecsemőráncokat a végtaghajlatokban.
4 Kéz-láb szindróma
A duzzadt terület nyomása károsíthatja az idegrendszert, ez pedig a kéz-láb szindróma kialakulásához vezethet. Ennek jellegzetes tünetei az állandó fájdalom, a bizsergés és a zsibbadás a végtagokban.
5 Fertőzések, szepszis
Az ödéma területén pangó nedvesség és a csökkent véráramlás ideális körülményeket teremt a baktériumok és gombák elszaporodásához, ami fertőzéseket, legrosszabb esetben pedig vérmérgezést, azaz szepszist okozhat.
A nyiroködéma kezelését orvosok vagy nyirokterapeuták végzik, akik folyamatosan figyelik a beteg állapotát, és ennek megfelelően módosítják a kezelést.
Mivel a nyiroködéma folyamatos felügyeletet igényel, a szakorvosi ellátás súlyos többlet feladatokat és költségeket ró a betegre, ráadásul a fájdalmak miatt rengeteg kellemetlenséggel járhat. A nyiroködéma kezelést azonban otthona kényelmében is igénybe veheti. Szakképzett terapeutánk segítségével a lehető legjobb állapotba hozzuk duzzadt végtagjait, hogy élhetővé tegyük a mindennapjait, és elkerülhesse a szakellátásba járással történő terheket.