Az otthoni infúziózás olyan gyógyszeres kezelési módszer, amely során egy szakképzett ápoló infúziós pumpán keresztül beadja az orvos által felírt gyógyszert.
A kezelés során a szakápoló ugyan megtaníthatja a betegnek vagy egy családtagjának az infúziózás menetét, de rendszeres jelenléte nélkülözhetetlen. A szakápoló ugyanis pontosan látja a gyógyulás menetét, és javaslatára az orvos változtathat a terápián.
Mikor van szükség otthoni infúziózásra?
Az otthoni infúziózásra számos esetben szükség lehet, például, ha a betegnek:
- Immunhiányos állapota van, és rendszeresen infúziós kezelést kell kapnia (pl. vérszegénység miatt).
- Ritkán előforduló, de súlyos betegsége van, amelyhez rendszeres infúziós kezelés szükséges (pl. hemofília).
- Kritikus állapotban van, és sürgősen infúziós kezelésre van szüksége (pl. súlyos vérvesztés miatt).
- Krónikus betegsége van, amelyhez rendszeres infúziós kezelés szükséges (pl. veseelégtelenség).
Az otthoni infúziózás javítja az életminőséget és a gyógyulást
Az otthoni infúziózás egyik legkedveltebb előnye, hogy lehetővé teszi a beteg számára a saját otthona biztonságában megkapott kezelést. A rendszeres utazásokkal járó idő- és költségmegtakarítás nem csak a kezeltnek fontos, de a hozzátartozóknak is, akik nélkül sok beteg nem tudna eljutni a kórházba.
Ez azért is lényeges, mert bizonyos esetekben akár hetente több alkalommal is szükséges lehet az infúziózás.
Az infúziózás gyakorisága függ például a beteg állapotától és a kezelési tervtől. Néhány betegnél naponta többször is szükség lehet infúzióra, míg másoknál hetente egyszer, vagy akár havonta egyszer is elég.
Nézzünk erre konkrét példákat!
- Immunhiányos betegeknél, akiknek rendszeres vérkészítményeket kell adni, gyakrabban (hetente, kéthetente) kell infúziózni.
- https://hu.wikipedia.org/wiki/Hemof%C3%ADliaHemofíliás betegeknél, akiknek véralvadásgátló gyógyszert kell adni, általában hetente egyszer van szükség infúzióra.
- Krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegeknél, akiknél rendszeresen hemodialízist kell végezni, általában háromszor egy hétben van szükség infúzióra.
Az otthoni infúziózás követelményei
Az otthoni infúziózást végző személynek rendelkeznie kell a megfelelő képzéssel és készségekkel, hogy biztonságosan és hatékonyan tudja alkalmazni a kezelést. Tisztában kell lennie a gyógyszer adagolásával, az infúziós pumpa használatával, a gyógyszerek mellékhatásaival és felismerésével. Az otthoni infúziózás során ugyan úgy kell dokumentálni az adatokat, mintha a beteg kórházban lenne.
Az orvosnak és a szakápolónak rendszeresen ellenőriznie kell a beteg állapotát, valamint a kezelési tervet, amit szükség esetén módosítani kell.
A betegeknek és családtagjaiknak is képzést kell kapniuk az infúziózás végzéséről és a kezelésről, hogy biztonságosan és hatékonyan tudják alkalmazni.
Az otthoni infúziózás 6 legfontosabb előnye
Magasabb minőségű élet
Az otthoni infúziózás lehetővé teszi, hogy a betegek a saját otthonukban, a megszokott környezetükben kapják meg a kezelést, ami javítja az életminőségüket (a családjaik számára is).
Jobb gyógyulási esélyek
Az otthoni infúziózának köszönhetően a betegek időben kapják meg a kezelést, ami növeli a gyógyulási esélyeiket.
Költségmegtakarítás
Az otthoni kezelés általában kevesebbe kerül, mint a kórházi, mivel a betegeknek nem kell folyamatosan kórházba menniük az infúzió miatt. Ezzel időt és pénzt spórol meg az egész család.
Jobb betegközpontúság
A saját otthonban kapott kezelés során a család is aktívan részt vesz a gyógyításban, ami növeli a felelősségérzetet és javítja a családon belüli emberi kapcsolatokat.
Jobb felügyelet
Az otthoni infúziózás során a betegek szorosabb kapcsolatban vannak orvosukkal és az ápolójukkal. Így sokkal gyorsabban lehet változtatni a kezelési terven, ha a beteg állapota úgy igényli. ,
Mindezek mellett, az otthoni infúziózás lehetővé teszi, hogy a betegek napi rutinjukat minél kevésbé zavarja meg a kezelés, ami javítja a mentális állapotukat és csökkenti a stresszt.